Na co si dát největší pozor při koupi nemovitosti, tedy jak nenaletět? Jaká jsou největší úskalí ve smlouvách? Co dělat, když až dodatečně zjistím vady na nemovitosti?

Koupě vlastního bytu, domu či pozemku není jako koupě rohlíků v supermarketu. V sázce jsou statisíce a miliony korun, hrozí ztráta celoživotních úspor. Jedná se o složité právní situace, není proto divu, že kupující často nedomyslí všechny důsledky.

Nechcete-li přijít o peníze, zajímejte se, jak se hradí kupní cena. Chce-li po vás prodávající peníze předem, důrazně to odmítněte a navrhněte úschovu peněz u advokáta, notáře či banky. Za těch pár tisíc korun navíc to určitě stojí, přitom je fér, aby se o náklady na úschovu podělily obě smluvní strany.

Před uzavřením kupní smlouvy si pořádně proklepněte prodávajícího a nemovitost. Odhalíte tak případný průšvih dříve, než jej budete mít na krku. Zkontrolujte, zda prodávající či nemovitost nejsou zadlužené, podívejte se do výpisu z katastru nemovitostí, zda neodhalíte nějaký podezřelý zápis. Prověřte si i faktický stav nemovitosti. I když se některé vady dají „reklamovat“ i po koupi, je to pak mnohem složitější, než když o nich víte předem.

Nechcete-li přijít o peníze nebo koupit nemovitost s problémy či dluhy, napište nám e-mail nebo zatelefonujte. Specializujeme se výlučně na právo nemovitostí a odhalíme za vás všechny kostlivce, kteří by vám mohli způsobit nejednu bezesnou noc.