Jaká jsou největší úskalí při prodeji domu, bytu či pozemku? Jak nenaletět podvodníkům? Je lepší využít služby realitní kanceláře? Pokud ne, na co si dát pozor? Vyjde levněji obrátit se na právníka?

Prodáváte-li jako majitel nemovitost svépomocí bez realitní kanceláře, určitě je to možné. Dejte si však pozor na několik právních úskalí, aby vám nezbyly oči pro pláč.

Nejdůležitější je správně ošetřit úhradu peněz. Nikdy nesouhlaste s platbou kupní ceny až po přepisu vlastníka v katastru, protože tak můžete přijít o nemovitost a z prodeje neuvidíte ani korunu. Trvejte na přesném uvedení podmínek úhrady a výplaty peněz prodávajícímu do kupní smlouvy a smlouvy o úschově.

Nejčastějším a bezpečným způsobem je úhrada peněz u třetího subjektu, kterým je advokát, notář či banka. Probíhá to tak, že kupující složí peníze na úschovní účet, poté se podává návrh na přepis vlastnictví k nemovitosti v katastru. V průběhu řízení na katastru, které trvá cca 1 měsíc, jsou peníze v úschově prodávající je obdrží po přepisu vlastnictví v katastru na kupujícího.

Osobně doporučuji raději prodej s pomocí realitní kanceláře. Mezi mými klienty je řada špičkových realitních makléřů, kteří dokážou nemovitost skvěle propagovat tak, že se prodá za podstatně vyšší cenu a prodávající na tom vydělá i přesto, že zaplatí makléři provizi. Objektivní srovnání služeb různých realitních kanceláří naleznete například na webu https://fermakleri.cz/.

Pokud se ale rozhodnete prodávat nemovitosti raději bez realitní kanceláře, ozvěte se a my vám pomůžeme nastavit prodej tak, abychom ochránili vás i vaše peníze. Specializujeme se výlučně na právo nemovitostí a jejich prodeje jsou naší každodenní agendou. Neváhejte nás kontaktovat k jakýmkoliv dotazem, rádi se Vám budeme věnovat.