Pokud je nemovitost ve spoluvlastnictví více osob, ze zákona platí, že každý ze spoluvlastníků je úplným vlastníkem svého podílu a zároveň každý spoluvlastník má právo k celé věci. Tedy spoluvlastnictvím nemovitost nelze reálně rozdělit, že například jednomu spoluvlastníku patří pouze první patro budovy a druhému pouze druhé patro. K podobnému dělení je potřeba například v budově vymezit jednotky nebo nezastavěný pozemek rozdělit na více pozemků.
Ke spoluvlastnictví se dále vztahuje problematika správy společné nemovitosti či předkupní právo, které bylo od 1.1.2018 znovu zakotveno do občanského zákoníku, ale od 1.7.2020 bylo opět prakticky zrušeno (je zachováno pouze pro specifické případy dědění a to ještě v časově omezené lhůtě).
V advokacii jsem 15 let a vždy pro mě bylo nejdůležitější dělat věci pořádně. Proto se specializuji výhradně na jednu oblast, a to jsou nemovitosti. Hledáte-li právníka pro váš realitní byznys nebo potřebujete poradit s koupí či prodejem nemovitosti, zavolejte mi na tel. + 420 604 171 941 nebo napište na ilona@realitniadvokati.cz. Zaručím se vám, že vše klapne na první dobrou.